Spec7 - usługi specjalistyczne - logo

Pomiary wilgotności

Nasza firma wykonuje pomiary wilgotności ścian, posadzek (beton, cegła, tynk, jastrych, gips i inne) a także elementów drewnianych takich jak np. Podłogi drewniane, meble, elementy konstrukcyjne. Dzięki usługom tego typu można ocenić stan zawilgocenia budynku po zalaniu, upewnić się że posadzka ma odpowiednią wilgotność przed położeniem parkietu czy ocenić stan starego budynku przez jego zakupem.
 
Firma SPEC7 zajmuje się również pomiarami wilgotności w nowo wybudowanych obiektach i budynkach po modernizacji. Wieloletnie doświadczenie w branży pozwala nam na wykrycie przyczyny zawilgocenia i przekazanie klientowi zaleceń co do jego usunięcia. Na życzenie klientów sporządzamy pisemne opinie stanu zawilgocenia budynków. 
 
Posiadany przez nas specjalistyczny sprzęt pomiarowy pozwala na pomiar wilgotności do 5 cm wgłąb mierzonego materiału bez naruszenia jego struktury. Dodatkowo jesteśmy w stanie zmierzyć wilgotność i temperaturę powietrza oraz wyznaczyć punkt rosy dla panujących warunków.  
 

 

Wstępną wycenę jak i więcej informacji na temat świadczonych przez firmę SPEC7 usług można uzyskać korzystając z formularza:

 

 

KONTAKT

 

Dodatkowe informacje można uzyskać również dzwoniąc na numer 696 071 923

 

Pomiary wilgotności przed zakupem mieszkania. 

Zakup mieszkania podobnie jak na przykład zakup samochodu zawsze wiąże się ze znacznym ryzykiem. Pomimo tego, że w chwili obecnej prawo chroni nas dość dobrze przed skutkami zakupów przedmiotów czy nieruchomości z wadami ukrytymi nie zawsze da się przed nimi uciec. Zawilgocenie jest bowiem jedną z tych wad, którą łatwo przeoczyć. W niektórych przypadkach nawet mokre w dotyku plamy na posadzkach czy ścianach mogą zostać niezauważone. Co to oznacza dla kupującego? Niestety mniejsze lub większe problemy. W przypadku wilgoci technologicznej zawilgocenie może zniknąć samoistnie podczas normalnej eksploatacji pomieszczeń. Zdarzają się jednak ciężkie do wykrycia awarie instalacji wodnych, kanalizacyjnych, odprowadzenia deszczówki itp. I inne problemy takie jak uszkodzona izolacja fundamentów, podsiąkanie kapilarne, okresowe podnoszenie się wód gruntowych. Skutki takich awarii ciągną się latami i mogą doprowadzić do zagrzybienia pomieszczeń czy nawet uszkodzenia konstrukcji budynku. 
 

Sprawdzenie stanu zawilgocenia budynku przed remontem i po remoncie.

Pomijanie oceny stanu zawilgocenia jest nagminnym zjawiskiem podczas przygotowywania budynku do remontu. Osoby odpowiedzialne za projekt jak i wykonanie remontu wychodzą z założenia, że jeśli wszystkie izolacje są wymieniane podczas remontu, to problem wilgoci ich nie dotyczy. Niestety wszelkie niedoróbki wynikające z niedokładności prac wychodzą dopiero po czasie. Część z nich zostaje naprawiona na zasadach gwarancji na wykonaną usługę. Biorąc jednak pod uwagę, że firmy zajmujące się dociepleniami i izolacjami budynków pojawiąją się na rynku jak grzyby po deszczu i równie szybko znikają warto skorzystać z wykonania pomiarów wilgotności przed i po remoncie. Pozwala to wykryć miejsca szczególnie narażone oraz niedoróbki robotników.
 

Zmierzenie wilgotności posadzki przed ułożeniem parkietu

Naturalne piękno podłóg drewnianych i klimat jaki tworzą w pomieszczeniu sprawia, że coraz więcej osób się na nie decyduje. Producenci obiecują wyjątkowo długi czas eksploatacji i kuszą gwarancją. Warto jednak pokusić się o wykonanie pomiaru wilgotności posadzki przed jej ułożeniem jeśli wcześniej robiliśmy wylewkę lub nie jesteśmy pewni czy poziom wilgotności jest odpowiednia. Unikniemy dzięki temu narażeniem naszego często egzotycznego drewna na procesy gnilne czy powstawanie pleśni, za które producent podłogi nie odpowiada. Na szczęście coraz więcej firm parkieciarskich posiada mierniki wilgotności, a także sprzęt do osuszania. 
 

Ocena zawilgocenia tynku/gładzi przed malowaniem

Kto raz malował pomieszczenie tanią emulsją ten dobrze wie jak ważna jest jej jakość. Osoby posiadające jakieś doświadczenie w malowaniu powinny również wiedzieć, że czynności tej nie powinno się wykonywać przed całkowitym wyschnięciem podłoża. Na nic się nie zda droga farba jeśli gładź zostanie nam na wałku. Kiedy warto uważać na wilgotność ściany? Przede wszystkim po tynkowaniu. Proces ten wykorzystuje duże ilości wody, która wsiąka w ściany. Często ściana wysycha tylko z zewnątrz np w wyniku wietrzenia, a kilka milimetrów w głąb jest już mokra. Szybki pomiar wilgotności pokaże nam czy warunki do malowania są odpowiednie a jego cena nie powinna znacznie odbiegać od wartości litra dobrej emulsji.
 

Pomiar wilgotności budynków po zalaniu

Wykonanie odpowiednich pomiarów wilgotności powietrza, posadzek, ścian czy na przykład mebli pozwala na sporządzenie pełnej dokumentacji szkody dla ubezpieczalni. Znacznie ułatwia to komunikacje z ubezpieczalnią. Podnosi się również świadomość właściciela zalanego lokalu – ciężko jest ocenić stan zawilgocenia mebli czy ścian "na oko".
 

Wykrycie powodu powodu występowania zwiększonej wilgotności

Woda skraplająca się na oknach, drzwiach, rurach czy nawet na ścianie jest odbierana jako objaw zwiększonej wilgotności. Nie zawsze jest to jednak interpretacja poprawna. Co w przypadku, jeśli nie wiemy czy wilgotność jest odpowiednia? Warto zakupić prosty pokojowy higrometr, który rozwieje nasze wątpliwości. Odpowiednia wilgotność w pomieszczeniu to od 40-60% przy czym zakres 45-55% jest uważany za najbardziej komfortowy. Jeśli więc woda skrapla nam się na oknach są one po prostu zimne i jest to objaw normalny choć sprzedawcy okien stwierdzą tutaj nieprawidłowość i natychmiast wykryją zbyt tanie okno o nieodpowiednim stopniu izolacji. Okresowe zwiększenie wilgotności do poziomów powyżej 60% również jest akceptowalne. Jeśli jednak wartość ta stale utrzymuje się powyżej tego poziomu to powinniśmy się zainteresować tym skąd się ta wilgoć bierze i jak się jej pozbyć. W naszej ofercie znajduje się również pomiar wilgotności powietrza i wyznaczenie punktu rosy. Pozwala to na określenie pochodzenia wilgotności i zidentyfikowanie zaistniałego problemu. 
 

Pomiary wilgotności więźby dachowej, elementów drewnianych

Jak wykryć drobne nieszczelności świeżo wykonanego dachu? Najłatwiejszym sposobem jest mierzenie wilgotności elementów konstrukcyjnych bezpośrednio po lub podczas deszczu. Prawidłowo wykonany pomiar więźby pokazuje nawet mniejsze nieszczelności, w przypadku których woda wsiąka w konstrukcje i pozostaje niezauważona. Możemy dzięki temu ze spokojnym sumieniem przeprowadzić podpisać odbiór nowego dachu bez obaw o późniejsze problemy z zaciekaniem wody.
 

Czy warto mierzyć miejsca które są widocznie mokre, mokre plamy na ścianie i podłodze.

Oczywiście warto. Dlaczego? To co z pozoru wydaje się być mokrą plamą wcale nie musi być mokre. Co gorsza z pozoru suche miejsca niekoniecznie są do końca suche. Dlaczego tak się dzieje? Plama po wyschnięciu często pozostawia ciemniejsze lub jaśniejsze ślady przez co wydaje nam się, że ściana nadal jest mokra. Czasami zdarza się, że jakieś plamy na posadzce są, ale spowodowane przez rozlanie np oleju. Przypadek pozornie suchego miejsca widzimy na zdjęciu poniżej – dla porównania mierzone obok miejsca mokrego.