Spec7 - usługi specjalistyczne - logo

Osuszanie pomieszczeń

Firma SPEC7 zajmuje się osuszaniem budynków głównie na terenie śląska. Osuszamy pomieszczenia po zalaniach w skutek awarii instalacji wodnych, powodzi, jak również z wilgoci technologicznej powstałej podczas tynkowania czy robienia wylewek.

Usługi wykonujemy przy użyciu wysokiej jakości osuszaczy kondensacyjnych niemieckiego producenta ATIKA. Przed przystąpieniem do osuszania mierzona jest temperatura powietrza, wilgotność powietrza, ścian i posadzek, a także kubatura pomieszczenia. Jeśli zachodzi taka potrzeba osuszacze wspomagane są przez wentylatory osiowe. Osuszanie przy użyciu tego typu sprzętu jest efektywne i bezpieczne. Jako, że urządzenia działają w temperaturach od 5-30C dodatkowe ogrzanie pomieszczeń przeważnie nie jest konieczne.

 

Cena osuszania ustalana jest po wizycie pomiarowej i zależy od:

  • kubatury i ilości pomieszczeń
  • stopnia zawilgocenia
  • temperatury powietrza

 

Wstępną wycenę jak i więcej informacji na temat świadczonych przez firmę SPEC7 usług można uzyskać korzystając z formularza w dziale:

 

KONTAKT

 

 

 

Usługi dodatkowe – zapobieganie pleśni

 

Pleśnie, grzyby i bakterie to powszechny problem w budynkach dotkniętych zawilgoceniem. Pozbycie się wilgoci nie jest jednak jednoznaczne z pozbyciem się tego problemu. Jako niedrogi dodatek do usług osuszania zawsze proponujemy ozonowanie pomieszczeń. Pozwala to na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu jak i uniknięcie problemów np. z grzybem.

 

Metody osuszania budynków - FAQ

 

Na czym polega osuszanie kondensacyjne?

Osuszanie kondensacyjne to w skrócie wspomaganie naturalnego procesu schnięcia ścian poprzez wytworzenie odpowiednich warunków w pomieszczeniu. W trakcie procesu osuszania kondensacyjnego urządzenia osuszające zmniejszają wartość wilgotności w powietrzu do ok. 30% (dla porównania wilgotność na saharze to ok 12%) W takiej wilgotności woda znajdująca się w ścianach czy posadzkach paruje powodując ich wysychanie.

 

Wilgoć technologiczna – osuszanie po tynkowaniu

Wraz z rozwojem technologii w budownictwie rośnie zarówno tempo prac budowlanych jak i remontowych. Jak to możliwe, że domy wyrastają jak grzyby po deszczu? Częstym problemem na budowach jest czas wysychania posadzek czy tynków. Zbyt duża ilość wilgoci uniemożliwia naprawę tynków, wykonanie gładzi gipsowych, malowanie ścian czy układanie podłóg . Planując wykończenie domu czy mieszkania po tynkowaniu musimy brać pod uwagę fakt, że pogoda nie zawsze sprzyja naturalnemu procesowi osuszania ścian. Rozwiązaniem tego problemu jest użycie osuszaczy kondensacyjnych. Osuszenie tynków przy użyciu osuszaczy powoduje, że możemy przystąpić do prac wykończeniowych już kilka tygodni po tynkowaniu całego domu.

 

Wypożyczenie osuszacza czy firma osuszająca?

Nasi klienci często zastanawiają się czy lepiej wypożyczyć osuszacz czy skorzystać z usługi osuszania. Co się opłaca bardziej? Naszym zdaniem usługa osuszania wykonana przez firmę. Koszt dla domku 100m2, który musi być osuszony po tynkowaniu to okolice 1000 pln. Wynajęcie jednego osuszacza o wydajności ok 50l/24h to koszt ok 30-50 pln na dobę. Warto byłoby wynająć co najmniej 2 takie urządzenia. Czas osuszenia domu po tynkowaniu to 3-4 tygodnie w sprzyjających warunkach. Koszt wynajmu przewyższa zatem koszt usługi, a jeśli nie uda nam się osuszyć pomieszczenia w zakładanym czasie każdy dodatkowy dzień jest osobno płatny. Jeśli wybierzemy firmę osuszającą w większości przypadków pomiary wilgotności dostajemy gratis, a na wykonaną usługę dostajemy gwarancję. 

 

Zagrożenia wynikające z zawilgoconych ścian:

  • Powstawanie pleśni
  • Rozwój bakterii
  • Nieprzyjemny zapach
  • Erozja/ niszczenie murów
  • Zasolenie murów
  • Znaczny wzrost kosztów ogrzewania

 

Osuszanie przez ogrzewanie

Metoda ta popularna szczególnie w okresie jesienno-zimowym. W połączeniu z wietrzeniem daje zauważalne efekty. Wad osuszania budynków poprzez ich ogrzewanie jest kilka. Pierwszą z nich jest czas osuszania – efektywność procesu zależy od wielu czynników takich jak wilgotność napływającego powietrza, temperatury do jakich podgrzewamy pomieszczenie lub ścianę itp. Kolejną wadą  jest koszt ogrzewania – podgrzane, wilgotne powietrze trzeba usunąć z pomieszczenia, a nowe napływające suche powietrze znów podgrzać. Oznacza to, że środki przeznaczone na ogrzanie dosłownie ulatniają się "drzwiami i oknami".

 

Osuszanie przez wietrzenie

Osuszanie pomieszczeń przez wietrzenie ich jest najprostszą techniką pozbycia się wilgoci. Niestety proces ten jest mało efektywny, a w warunkach klimatycznych Polski często wręcz niemożliwy. Wietrzenie pomieszczeń oczywiście ma swoje zalety. Jedną z nich jest napływ świeżego powietrza. 

 

Domowe sposoby na osuszenie ścian - chemiczne pochłaniacze wilgoci

Klienci często pytają nas o pochłaniacze wilgoci, które można zobaczyć w licznych reklamach. Niewygórowana cena i świetny marketing sprawia, że pochłaniacze na tabletki zyskują coraz większą popularność. Największy jednak wpływ odgrywa efekt wizualny kilkudniowego działania pochłaniacza – "niech Pan zobaczy ile wody się zebrało". Zerkając w mały zbiornik po kilku dniach faktycznie możemy zobaczyć niewielką ilość cieczy. Problemem jest jednak świadomość klientów, którym wydaje się, że skroplili całą wodę z powietrza. Nic bardziej mylnego. Ustawienie pochłaniacza wilgotnym kącie mieszkania niczego nie zmieni. Czym więc różni się osuszacz powietrza od pochłaniacza? Przede wszystkim wydajnością – ten pierwszy na dobę ściąga mniej więcej wiadro wody w porównaniu do jednego kieliszka ściąganego przez pochłaniacz. Do czego zatem nadaje się pochłaniacz wilgoci? – naszym zdaniem do niedużej szafy.

 

Co zrobić po zalaniu?

Po zalaniu ważne jest, żeby jak najszybciej pozbyć się stojącej wody z pomieszczeń. Po jej usunięciu zalecamy skorzystanie z usług firmy osuszającej lub wypożyczenie osuszaczy. Pamiętajmy, że im dłużej zwlekamy z usunięciem skutków zalania tym gorsze będą konsekwencje. Jeśli mamy odpowiednio dużo szczęścia i pogoda jest odpowiednia polecamy wietrzyć intensywnie zalane pomieszczenia aż do momentu zjawienia się ekipy osuszającej. Zmniejszy to szanse na pojawienie się pleśni i grzybów. Jeśli zalana nieruchomość objęta jest ubezpieczeniem od zdarzeń losowych warto zwrócić się do ubezpieczalni o zwrot kosztów osuszania.